Ch. League: Λάμψη Τζόλη για Μπριζ, 4 η Μπενφίκα, 2πλό Γιουβέντους & κάζο Μπάγερν!

Το μαγικό δεξί του Τζόλη υπέγραψε το «διπλό» της Μπριζ επί της Στουρμ Γκρατς (0-1), τη στιγμή που η Μπενφίκα με συνδρομή Παυλίδη διέλυσε την Ατλέτικο (4-0). Νίκες για Γιουβέντους, Λίβερπουλ, «κάζο» η Μπάγερν.

Στουρμ Γκρατς – Μπριζ 0-1

Το πρώτο του γκολ στο Champions League ήταν τόσο μαγικό, όσο απαιτούσε η στιγμή! Ο MVP Χρήστος Τζόλης με ένα φανταστικό τέρμα που άφησε άφωνους άπαντες στο γήπεδο υπέγραψε την πρώτη νίκη της Μπριζ στο νέο Champions League, η οποία απέδρασε με το «διπλό» από την έδρα της Στουρμ Γκρατς με 1-0 χάρη στην έμπνευση του Έλληνα επιθετικού. Η στιγμή που έκρινε τον αγώνα συνέβη στο 23΄όταν ο Τζόλης με ένα αριστοτεχνικό πλασέ από το ύψος της περιοχής σημάδεψε το παραθυράκι της εστίας, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι κι από εκεί να καταλήγει στα δίχτυα των Αυστριακών. Οι Βέλγοι είχαν τις στιγμές τους να σφραγίσουν το ματς στο β΄μέρος, δεν πλήρωσαν όμως τις χαμένες ευκαιρίες και χάρη στη μαγεία του Τζόλη άφησαν πίσω την εφιαλτική πρεμιέρα και πανηγύρισαν το πρώτο τρίποντο στη διοργάνωση.

Άστον Βίλα – Μπάγερν Μονάχου 1-0

Άγαρμπη προσγείωση για την Μπάγερν Μονάχου, που κατάλαβε με σκληρό τρόπο πως δεν θα είναι κάθε ματς της στο Champions League για… εννιάρα. Οι Βαυαροί υποκλίθηκαν στην ορμή του «Βίλα Παρκ» και την Άστον Βίλα κι έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι από το Μπέρμιγχαμ μετά την ήττα τους με 1-0. Δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμα ματς στα «αστέρια» για την ομάδα του Ουνάι Έμερι που συνεχίζει να κάνει θαρραλέα όνειρα.

Ντινάμο Ζάγκρεμπ – Μονακό 2-2

Η μεγάλη νίκη της πρεμιέρας επί της Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα φάνηκε για 74 λεπτά στο Ζάγκρεμπ φάνηκε να μην έχει αντίκρισμα για τη Μονακό. Μέχρι εκείνη τη στιγμή άλλωστε η Ντινάμο είχε τα ηνία του αγώνα, προηγούνταν με το καθαρό 2-0, άλλα στο τέλος οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να διασώσουν τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) υπό την καταρρακτώδη βροχή. Στις καθυστερήσεις του α΄μέρους ο Σούσιτς έβαλε μπροστά τους Κροάτες, οι οποίοι έφτασαν στο 2-0 με κεραυνό του Μπατούρινα έξω από την περιοχή. Παρόλα αυτά οι Γάλλοι δεν παραδόθηκαν και έφτασαν στην ισοφάριση. Αρχικά στο 74΄ο Σαλισού μείωσε σε 2-1, με το πέναλτι του Ζακάρια στις καθυστερήσεις να αποδεικνύεται αρκετό για να σωθεί η παρτίδα για τη Μονακό.

Μπενφίκα – Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0

Ταπεινώθηκε στη Λισαβόνα η Ατλέτικο Μαδρίτης! Οι Ροχιμπλάνκος έγιναν… βορά στις διαθέσεις της εξαιρετικής Μπενφίκα του βασικού Βαγγέλη Παυλίδη και έφυγαν με το βαρύ 4-0 στην πλάτη. Δύο στα δύο στο Champions League για τους Αετούς, έμεινε στους τρεις βαθμούς η ομάδα του Σιμεόνε.

Μόλις στο 13′ ο «καυτός» Ακτούρκογλου άνοιξε το σκορ και ο Παυλίδης άγγιξε το γκολ δις, όμως έπεσε πάνω στον Όμπλακ (6′) και το… δοκάρι (45+3′). Στο 52′ ωστόσο ο Έλληνας φορ κέρδισε το πέναλτι από τον Γκάλαχερ και ο Ντι Μαρία ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-0. Στο 75′ ο Μπέστε με κεφαλιά έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην Μπενφίκα και στο 84′ ο Κοκτσού από την άσπρη βούλα κάρφωσε το τελευταίο καρφί στο… φέρετρο μιας Ατλέτικο που δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Λειψία – Γιουβέντους 2-3

Αλύγιστη η Γιούβε, έφυγε με το διπλό από τη Γερμανία επικρατώντας 3-2 της Λειψίας. Ετσι, η «Μεγάλη Κυρία» με δυο νίκες έμεινε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Τι και αν η Γιουβέντους έμεινε με δέκα παίκτες και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή. Στο 30ο λεπτό ο Σέσκο άνοιξε το σκορ, ωστόσο στο 50΄ ο Βλάχοβιτς με υπέροχο τέρμα έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Εννέα λεπτά αργότερα ο Ντι Γκρεγκόριο είχε επαφή με το χέρι εκτός περιοχής και αποβλήθηκε. Στη συνέχεια της φάσης ο Λουίζ έκανε πέναλτι και ο Σέσκο στο 65′ πέτυχε το 2-1. Ωστόσο, ο Βλάχοβιτς είχε την απάντηση και τρία λεπτά αργότερα πέτυχε το 2-2 με υπέροχη ενέργεια. Ο Κονσεϊσάο ολοκλήρωσε μια επική ανατροπή διαμορφώνοντας το 3-2 στο 82′.

Λίβερπουλ – Μπολόνια 2-0

Η Λίβερπουλ συνεχίζει ακάθεκτη, αφού μετά την τριάρα στο Μιλάνο υπερκέρασε και το εμπόδιο της Μπολόνια. Οι Reds επικράτησαν 2-0 των Ροσομπλού εντός έδρας και έδειξαν πως βρίσκονται σε εξαιρετικό μομέντουμ. Αντίθετα, η Μπολόνια έχει έναν βαθμό. Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά, πίεσε και στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όταν ο Σαλάχ μοίρασε υπέροχα και ο Αλέξις ΜακΆλιστερ με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και είχαν δοκάρι με τον Σόμποσζλαϊ. Η Μπολόνια βρήκε το θάρρος, ανέβασε την απόδοσή της και μετά το 30ο λεπτό εμφανίστηκε απειλητική. Μάλιστα, στο 32΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν στο 32′ η προσπάθεια του Εντόι βρήκε το δοκάρι.

Ο ίδιος παίκτης στο 33′ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο Άλισον έσωσε την εστία του. Η Μπολόνια μπήκε το ίδιο ορεξάτη στην αναμέτρηση και στο 56΄ ο Άλισον με σούπερ επέμβαση κράτησε το μηδέν νικώντας τον Ορσολίνι. Η είσοδος του Τσιμίκα βοήθησε τους Reds αμυντικά, με τον Σαλάχ να σκοράρει στο 75′ και να γράφει ιστορία. Ο Αιγύπτιος διαμόρφωσε το 2-0 κι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Λίβερπουλ που πέτυχε γκολ σε πέντε διαδοχικά ματς στο Champions League, στο «Άνφιλντ».

36. Γιουνγκ Μπόις (0-8) 0

* Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 1-8 θα προκριθούν απευθείας στη φάση των «16». Οι ομάδες των θέσεων 9-24 θα παίξουν μεταξύ τους σε διπλούς αγώνες playoffs. Οι πρώτοι αγώνες θα γίνονται στις έδρες των ομάδων 17-24 και οι ρεβάνς στις έδρες των ομάδων 9-16. Οι τελευταίες 12 ομάδες αποκλείονται.